Evden Çalışma Düzenim

Image for post
Image for post

Neredeyse 1 yıl önce(14 Mart 2020) pandemi başladığında üyeliğimizin olduğu BTM’den evde çalışma düzenine Softhion olarak geçiş yaptık. Bu süreçte 2 proje aldık ve 3. proje üzerinde uğraşıyoruz. Çalışma masamı da bu dönemde ihtiyacıma yönelik olarak epey düzenledim. Bu yazıda sizlere çalışma düzenime eklediğim eşyaları tanıtacağım.

Başlamadan Önce

Bu düzende yer alan her eşya pandemi sonrası gelmedi. Bazı eşyalara daha öncesinden sahiptim ve hala severek kullanıyorum. Ancak en işime yarayan eşyaları bu dönemde aldım. Bazılarını ise kendim DIY dediğimiz şekilde yaptım, bana bir maliyeti olmadı.

Hazırsak başlayalım.

Donanım

Bu kısımda masa üzerinde yer alan donanımlara odaklandım.

MacBook Pro

Image for post
Image for post

MacBook’u popüler olan Programlama için MacBook Air yazımdan 1 ay sonra satın aldım. Özelliklerine değinecek olursam:

 • 13", i5 8259U işlemcili, 4 Thunderbolt 3 girişli, Touch Bar, 512 GB SSD, 8 GB RAM, 2018 modeli

şeklinde söyleyebilirim. 2 yılımı doldurduğum bu bilgisayar hala canavar gibi çalışıyor. O dönem fiyatını koruduğunu söylemek zor, çünkü geçtiğimiz senelerde aynı fiyatlarla daha yeni işlemcili versiyonları çıktı ki, şu anda yer alan M1 MacBook’lar çok daha güçlü hale geldiler. 4 Thunderbolt girişli modeller M2 veya türevi olarak çıktığında düşünülebilir bir yatırım.

Samsung Monitör

Image for post
Image for post

Tam modeli Samsung LC27HG70QQMXUF olan bu modeli Mayıs ayında aldım. Özellikleri ise:

 • 144Hz yenileme
 • 1440p(2K)
 • Yatay/Dikey kullanabilme, çevirip döndürebilme desteği
 • HDR600 renk profiline sahip olması
 • Curved ekran olması

Bu monitör belki de çalışmada bana en büyük verimi sağlayan parçalardan biri olabilir. O tarihte de kendime göre pahalıya aldığım, şimdilerde de pahalı olduğunu gördüğüm bir oyuncu monitörü kendisi. Ancak ekran genişliği, iki tam uygulamayı yan yana görebilmek çok keyifli ve verimli.

Marstec 4–1 Dock

Image for post
Image for post

Bu docku N11'de görmüştüm ve türlü çeşitleri vardı. En beğendiğim ise tam olarak bu modeldi.

 • 7,5W(iPhone için) veya 10W(android için) kablosuz şarj
 • AirPods Pro şarj standı
 • Apple Pencil 1 şarj standı
 • Apple Watch şarj standı

Bunlar sayesinde istediğimde elimdeki bu cihazları üzerine bırakarak toplam 2 saatte tümünü şarj edebilme rahatlığına sahibim. Telefonum genellikle geceleri üstünde durur ve yavaş şarj olması da gece şarjı için ideal. Saati bu yolla şarj etmek gün boyu 1 saatte kolayca koy al mantığı sağlayıp kablosunu kullanma ihtiyacımı kaldırdı. Bana totalde 3 şarj aleti kullanma ihtiyacımı azalttı. Tek bir priz ile güç verip tüm aletleri şarj edebiliyorum.

Xiaomi Powerbank

Image for post
Image for post

Bu ürünü gördüğüm anda beni cazip eden şey kasası oldu. Metal kasası özellikle ısınmaları geciktiriyor, soğukluğu ile ellerimin terlemesi gibi standart bir problemimi aza indirebiliyor. Özellikleri:

 • 10.000 mAH kapasite
 • Kablosuz şarj padi
 • Type-C ile şarj etme/şarj olma
 • Şarj seviyesini gösterme
 • Kapalı halde iken MacBook Pro’ma güç sağlayabilme

Sandisk Harici SSD

Image for post
Image for post

2013'ten beri 1 TB harici HDD kullanmaya alışkın iken, Type-C bir bilgisayara geçmek ve harici SSD’lerden verim almak için bu modeli tercih ettim. Aslında aklımda Samsung’un X5'ini alıp Thunderbolt3 ile 2 GB aktarım hızı almak vardı. Fakat o model aşırı pahalı olduğu için bu model daha uygun geldi ve normal diske göre 5 kat daha hızlı veri aktarımına sahip olmak yedeklemeleri 30 dk-2 saat süren eski zamanlardan 2–10 dakika gibi inanılmaz zamanlara inmemi sağladı. Özellikleri:

 • 500GB SSD
 • USB 3.1 bağlantı girişi
 • Yüksek Okuma/Yazma Hızı (Okuma yaklaşık 512 MB/sn, yazma yaklaşık 463 MB/sn)
 • IP55 toz ve su dayanıklılık seviyesi
 • Kanca yeri ile kolay taşınılabilirlik

iPad 6

Image for post
Image for post

3. ekran tercih ettiğimde, Netflix izlerken, toplantı notlarını Apple Pencil ile alırken, Apple Pencil ile çizim yaparken ve yapılacaklar listemi düzenlerken kullandığım, ideal bir “büyük iPhone” şeklinde yorumlayabilirim.

 • Apple A10 Fusion işlemci
 • 2 GB RAM
 • 32 GB Hafıza
 • 9.7" ekran

AirPods Pro

Image for post
Image for post

Geçtiğimiz sene yatırım ve mezuniyet hediyesi olarak kız arkadaşım ve kendime Beats Studio 3 almıştım ve çok memnun olduğumuzu söyleyebilirim. Ses kalitesi, cihaz uyumu ve kablolu kullanabilmek çok hoş. Fakat dışarı çıktığınızda veya gezinirken, spor yaparken ağır kalıyor. Bu noktada ben Haziran ayında(tüm o çılgın zamlardan önce) AirPods Pro aldım(kız arkadaşım da yeni bilgisayarı ile AirPods aldı). Sonuna kadar fiyatını hakeden bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Bir çok Zoom görüşmesi, Dışarıda spor, birlikte/yalnız müzik dinleme seanslarında bana çok yardımcı oluyor.

Apple Magic Keyboard 2 ve Apple Magic Trackpad 2

Image for post
Image for post

Bu ürünler biraz daha eski. Klavyeyi 2018'de 2. el aldım ve gerek pil ömrü, gerek kolayca Lightning ile şarj olması, gerekse de kullanımı aşırı rahat geliyor.

Trackpad’i ise geçtiğimiz Ağustos’ta indirimle gelen eski fiyatından aldım ve özellikle MacBook bu moddaki gibi uzaktayken çok rahat kullanıyorum.

TP-Link VR300 Modem

Image for post
Image for post

Nisan’da sürekli kesilen, 24 Mbps zor İnternet aldığım ve ailede herkes girdiği için yavaşlıktan telefon internetimi bitirdiğim bir dönemden sonra Mayıs’ta tamamen altyapıya yatırım yaptım. Öncelikle iç tesisata girmeden dışarıdan gelen hattan odama kablo çekerek “Yavaşlama,Kesilme” sorunlarını önledim. Daha sonra İnternet Sağlayıcısı’nın verdiği modem yerine kendime bu modemi aldım.

TP-Link Deco E4

Image for post
Image for post

Daha sonra TP-Link’in Deco E4 ile 2 kata Mesh sistemi kurarak evin genel İnternet sorununu altyapı olarak çözdüm. Son olarak üst sınırım olan 50 Mbps İnternet alarak Mayıs’tan bu yana bir kez bile İnternet’te sorun yaşamadım. Üstelik Türk Telekom gibi İnternet konusunda şikayetler yiyen bir firmadan.

Sanırım insanların biraz da altyapılarını incelemeleri gerekiyor.

Tasarım

Tasarım konusunda masa üzerinde dikkatinizi çekecek ilk şey kalemlik olacaktır(kız arkadaşıma büyük teşekkürler❤️). Kitabın altında yer alan defterim ve kalemdeki iki kalem ile gerek kurşun, gerek tükenmez kalemle hızlıca notlar alabiliyorum. Tabii bu konuda tableti daha sık kullandığımdan masada defter tutmak konusunda hala düşüncelerim ortaya karışık durumda. Ama kalemliği kaldırmam.

Çerçeve İkea’nın klasik çerçeve modellerinden biri.(Kendisini bulamadım, yayından kalkmış olabilir.)

Kablolar

Evet! Kablolar asılı. Orada eski düzenimde bir raf asılıydı. Fakat monitör geldiğinde çıkarmak zorunda kalmıştım. Bu durumda da delikler boş kalmıştı. Ben de vidaları geri koyarak askılık olarak kullandım ve en çok kullandığım kabloları giriş/çıkışlarına göre yerleştirdim. İstediğim zaman uzanarak alıp, işim bitince koyabiliyorum.

Masa

Masam yaklaşık 7–8 yaşında. Fakat hala sapasağlam duruyor. Yazı yazarken biraz sallanabiliyor, ancak dayanıklılığı çok iyi. İkea’dan aldığım masayı şu an baktığımda sitede bulamıyorum. İleride yüksekliği ayarlanabilir bir masa bulabilirsem güncellerim(Türkiye’de bulması amma zormuş…).

Stand

Image for post
Image for post

iPad ve MacBook için kullandığım standart bir İkea standı var(iPhone için tahta versiyonu da var.). Bunlar hem cihazla daha göz göze gelebilmemi, hem de masa üzerinde daha net durmalarını sağlıyor. Tahta olanı şarj docku sonrası fazla kullanmıyorum ama tablet için olanı bilgisayara koyduğum için 2. ekran olarak rahatlıkla kullanabiliyorum.

Su Şişesi

Zamanında N11'den aldığım bu suluk, her zaman masamda durup bana kendisini boşaltmam gerektiğini hatırlatır. Ne kadar görmezden gelmezsem, o kadar 2–3. Litre hedefini kolayca bulabilirim. Ayrıca çizgilerinden dolayı da ne kadar içtiğimi her zaman görebilirim.

Diğer

Bunların yanısıra arada sırada kullandığım, bir kutu içinde duran kablolar da mevcut. Bunlar sırasıyla

Bütün ekipmanların sonuna geldik. Son bir sene içerisinde bir alanın ne kadar değiştiğini görmek ilginç bir deneyim. Fakat bunca yıl İnternet, ekran boyutu, fikirleri hızlıca çiziktirme, yazma derken günlük hayatta beni bir tık daha zorlayan, kağıt kaleme dönmemi sağlayan, pratik gözükmeyen bir çok sorunumu çözdüğümü farkettim. Tabii bu benim çözümümdü. Sizin bunca şeye ihtiyacınız olduğunu söylemiyorum, hatta bence yok. Fakat günün sonunda önemli gördüğüm iki şey var.

 1. Kalabalıklığı olabildiğince azaltın(Gerekirse dijitale, kablosuz çözümlere aktarın.)
 2. Uzun zaman kullanacağınız şeyleri alın, yatırım yapın.

Yazıdaki ürünlerle ilgili veya yazı ile ilgili sorunlarınızı yorumlarda belirtebilirsiniz. Hepinize iyi, sağlıklı günler dilerim.

Mobile Developer @Softhion

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store