Programlama İçin İngilizce Klavye: Neler Öğrendim?

İngilizce Klavye ile kod yazmak daha mı mantıklı? Türkçe klavyeye göre avantajlı mı? Bunu bir hafta önce denemeye karar verdim. Bu yazıda size bu konuda aldığım çıktılardan bahsedeceğim.

Programlamada Klavye ile olan Geçmişim

Programlama yaptığım ilk bilgisayarım — Asus N550JK

2015 yılından beri programlama yapıyorum. Diller yıllar geçtikçe değişmek ile birlikte son 3 senedir iOS, Android, C#, Node.js dillerinde uygulamalar yazdım, eğitim aldım ve kodlama yapmış oldum. Diller değişse de değişmeyen tek şey klavyeydi. 5 senedir Türkçe klavyede kod yazıyorum. {} karakterleri ile , ` : gibi karakterleri yazmak için bazen kombinasyonlar yazdım. Linux sistemleri ile uğraşırken Türkçe klavyeyi kaybettiğim için İngilizce klavyeyi açıp baktığım, klavyeyi kavramaya çalıştığım çok oldu.

Zordu.

Geçen ay yabancı programcıları YouTube’dan izlerken şunu düşündüm.

{} gibi karakterleri ne kadar kolay yazabiliyorlar.

Bu beni bir düşünceye itti. İngilizce klavyeyi nasıl deneyebilirim? Kendime harici bir klavye mi alsam? Klavye sticker’ı mı alsam? Ne yapsam?

Bu sorulara bir deney ile cevap vermek istedim. Öncelikle klavyelere bakmaya karar verdim. Harici bir klavye almak sorun değildi. Tabii, elimde bir Magic Keyboard 2 vardı ve severek kullanıyordum. Fakat İngilizce bir klavyenin de olması daha hoşuma gidebilirdi. Sonra bir gerçeği öğrendim.

Türkiye’de hiçbir teknoloji firması İngilizce Q Klavye satmıyor.*

Üzücü bir gerçek ama öyle. İnternet’te yurtdışından getirtilmiş klavyeler mevcut ancak onlar da uygun fiyatlı değil. Apple düzenini kullandığım için Windows klavyeler de çok pratik değil.

İkinci opsiyona göz attım. Sticker’lara baktım ve çoğu güzel tasarlanmamıştı. Sonra Stickker’daki bu ürüne göz atıp söyledim. Ürün geldi ve uyguladım fakat her tuş için söylemediğimden dolayı bazı tuşlar TR klavyedeki gibi kaldı. Ama yine de uygulamaya başladım.

İlk Düşüncem

İlk 1–2 gün yazı yazarken zorlandım. Özellikle tuşlara baktığım için duraklamam, tuşlara birkaç kez daha bakmam ve alt, shift gibi tuş kombinasyonları ile yapacağım karakterlere baktım. Bu da genel yazı sürecimi yavaşlattı.

Son Düşüncem

Çok açık konuşabilirim. İngilizce klavye mükemmel bir klavye düzeni. Programlamada { karakterine basma zorluğu ile [ karakteri ile karıştırmama sorunu beni büyük anlamda hızlandırdı. Düzene elim alıştığı zaman daha hızlı programlama yaptım, Türkçe klavyede olmayan bazı kısayolları kolayca yapmaya başladım ve Türkçe karakterleri pek özlemediğimi farkettim. Tabii, blog yazarı olarak Türkçe klavyeye ihtiyacım var. Bir editörüm yok, kendi başıma yazıyorum ve bu noktada Türkçe klavyenin elimin altında olması gerekiyor.

Fakat İngilizce klavyenin kolaylığını kesinlikle yadırgayamam. Harici klavyelerin güzel tarafı da bu aslında. Türkçe yazmak istersem, bu yazıda yaptığım gibi klavyemi açarak yazı yazabilirim. Fakat Türkçe klavyeye ihtiyaç duymadığım anlarda, kodlama/araştırma/forumlarda İngilizce yardım konularını araştırıp yazma gibi pek çok işi İngilizce klavye ile rahatça yazabiliyorum.

Aile arası yazışmalarda telefonu kullanmadığım zaman Türkçe karakterleri yazıp yazmamam pek önemli olmuyor.

Kullandığım Yöntemin Kötü Yanı

Hiç kötü tarafı yok mu? Aslında, bir tane var.

Sticker kullanıyorum ve bu da yazı yazarken parmağımın kenarlara gelmesinden ötürü rahatsız edebiliyor. Sticker ne kadar olursa olsun, hiçbir klavyeye tam olarak oturmayacak. Bu yüzden stickerlarla ne kadar devam ederim, tam olarak bilemiyorum.

Bundan Sonra Ne Yapacağım?

Açıkçası uygun ve güzel bir harici klavye bulup almayı düşünüyorum. Harici klavyeyi taşımak kolay oluyor, bu yüzden her yere gidip rahatça çalışabilirim. Zaten evde olduğumuz bu dönemde gidebilirim dediğim yerler yatak odası ve salon olduğu için pek ağırlık taşıdığım da söylenemez.

İleride yeni bir bilgisayar alırken ise, İngilizce Klavye’ye sahip bir bilgisayar almanın daha faydalı olacağını düşünüyorum(ne kadar garanti sorun yaratacak olsa da).

Programlamanın dili Türkçe değil. Bazı Türk yazılımcıların Türkçe değer isimleri yazdığını, Türkçe gibi program dilleri yazdığını görüyorum. Amerika kıtasını yeniden keşfetmek anlamına gelen bu işi mantıklı bulmamakla birlikte, Dünya’da kod yazan geliştiricilerin pek çoğunun gün sonunda İngilizce kod yazıyor. Dilinize sahip çıkın, ama kodunuz herkese hitap etsin.

Programlama yapan diğer Türk yazılımcılar bu konuda neler düşünüyor? İngilizce klavye önemsiz bir detay mı? Yoksa gerekli bir değişiklik mi? Yorumlarınızı aşağıda belirtebilirsiniz. Hepinize keyifli günler diliyorum.

Mobile Developer @Softhion

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store